HISTORIA DOMUS ECCLESIAE TURČIANSKY PETER

 

5. až 6. 1. 2019

Trojkráľová koleda 2019

V celej farnosti sme spolu navštívili rovných 30 domácností, z toho najviac, 12, v Necpaloch, 6 v Turčianskom Petre, 6 v Košťanoch nad Turcom, 3 v Belej-Duliciach a 3 v Žabokrekoch. Belanský okruh sme navštívili v sobotu 5. 1. doobeda, Turčianskopeterský v sobotu poobede a necpalský v nedeľu na Zjavenie Pána poobede.

24 až 30. 12. 2018

Narodenie Pána

24. 12. 2018 Tento rok vyšla prvá polnočná omša v Necpaloch. Sestra organistka a ochotní farníci nás všetkých prekvapili krátkym ale naozaj super pásmom spevov, básní a vinšov po sv. prijímaní, nacvičených s deťmi od predškolského veku až po birmovancov a vrátane aj zopár rodičov. Bolo to super, krásne, obzvlášť najmenšie deti, vystupujúce ako anjelíčkovia. Veľká vďaka všetkým, ktorí ruku k dielu priložili!

25. 12. 2018 Keďže na Mikuláša má každé dieťa aj troch-štyroch „Mikulášov“, rozhodli sme sa, že namiesto na Mikuláša dáme malé balíčky deťom na Slávnosť narodenia Pána. každého sme dali nejaké kindervajco, čokoládku, ovocie a malý vreckový katechizmus. Celkovo sme balíčkov urobili 48. Až na jeden sa všetky minuli. Myslím, že to bol dobrý nápad, na budúci rok budeme musieť urobiť balíčkov a kus viac. A už vopred uvažovať, čo do nich dáme.

26. 12. 2018 Aj dnes sa po našej farnosti rozeleteli koledníci z Dobrej noviny. Navštívili celkovo 17 rodín, ktorým spevom aj slovom zvestovali Dobrú novinu o Narodení nášho Pána. Na projekty, podporované z tejto koledníckej akcie, vyzbierali tento rok 310,-€. Väčšina domácností bola z Peterskej a Necpalskej spádovej oblasti, z Belej bola nahlásená len jedna sestra.

30. 12. 2018 Speváci z Petra si s pomocou Martina Žalmana (gitara) a Ferka Krajču (klávesy) nacvičili na polnočnú omšu spevy (vrátane kresťanskej cover verzie piesne Seven Tears, ktorá nás dostala úplne do nálady hneď na začiatku omše a piesne Venite adoremus). S týmto repertoárom potom v nedeľu Sv. Rodiny zavítali do Belej, aby aj tam spevom oživili slávenie svätej omše.

16. 12. 2018

Predvianočná kapustnica

Tento rok bola už na 3. adventnú nedeľu, pretože 4. adventná je už príliš blízko Vianoc, návštevy, zhon,… a tak. Veľká vďaka patrí Jožkovi Bakaričovi, ktorý kapustnicu uvaril – 6kg kapusty, 10kg mäsa, klobásky, huby, pár zemiačikov… a bolo len tak-tak. Veľká vďaka dievčencom za obsluhovanie. Sestričky - gazdinky napiekli  skvelé koláčiky, takže aj toho bola hojnosť. K tomu pivká, varené vínko (kúpili sme „Vianočné víno“ z Lídla, je super a stačí ho ohriať), čaj, káva, kofola, voda,… a skvelá atmosféra. Tak skvelá, až sme úplne zabudli fotiť…

15. 12. 2018

Prístrešie pre Svätú Rodinu

Tento rok sme vytvorili už kompletnú skupinu v Petre a vytvorila sa aj druhá kompletná skupina v Belej-Duliciach. Super! Začali sme 15. 12. tak, aby sme skončili deň pred štedrým dňom, tak to ľuďom viac vyhovuje. V Petre to prebiehalo úplne super, chodili sme z domu do domu, spievali (občas len recitovali)… Až je z toho akoby také spoločenstvo. V nedeľu sme to dotiahli úplne do konca. Tento rok sa vytvorila skupina aj v Belej a tiež celý deviatnik pekne prebehol.

2. 12. 2018

Spoločné zasadnutie oboch farských rád

Stretli sme sa na fare v nedeľu po sv. omši. Cieľom bolo začať spoločné dumanie a prácu na tom, ako pripraviť farnosť na veci, ktoré nás čakajú, obzvlášť ako reagovať a prispôsobiť fungovanie farnosti zmenám v spoločnosti a vytvoriť tak predpoklady, aby postupne nezomrela, ale žila a vzrastala v sile Božej milosti. A súčasne si ujasniť, čo vlastne Cirkev od nás ako od farnosti očakáva a čo teda môžeme urobiť preto, aby sme tieto očakávania naplnili. Všetkým členom oboch rád sme zakúpili na inšpiráciu knihu Jamesa Mallona PREMENA FARNOSTI ktorú odporúčalo aj naše biskupstvo vo svojich oznamoch. K tomu krátku štúdiu ohľadom spomenutých vecí, ktorým musíme čeliť i úloh, ktoré ako farnosť máme. Zhodli sme sa, že niekedy okolo februára si spravíme ďalšie stretko, aby sme dovtedy stihli dočítať ako „Premenu farnosti“ od Mallona, tak „Benediktovu voľbu“ od Drehera, obe knihy sú, myslím, pre dnešnú dobú zásadné.

1. 11. 2018

Ekumenické pobožnosti na cintorínoch

Aj tento rok sme mali svoju „cintorínsku rely“. Asi najideálnejšie usporiadanie pobožností je to, ktoré bolo tento rok: 14:00 Trebostovo – bola sestra farárka Zuzka Szabová. My sme mali zhruba 12 minút trvajúci blok spievaných modlitieb, zostavený zo zhruba 4 ikosov a kondákov ďakovného akatistu. Mali sme rozmnožené papiere pre všetkých prítomných, tak sa zapájali aj oni. 15:00 To isté v Košťanoch nad Turcom – tam bol už Marek Szabo, kázal, ako to tento rok vychádzalo. 16:00 Belá-Dulice, kde kázal brat Belo Húska a my sme zase spievali svoj skrátený akatist. 17:00 Žabokreky, kde sme spolu s Belom Húskom zopakovali to isté. Ideálnejšie by to bolo už len, keby sa ešte vymenili Belá so Žabokrekmi, ale aj toto je celkom stihnuteľné. Veľká vďaka patrí Krajčovcom a ostatným spevákom, vďaka ktorým spev fungoval.

22. 9. 2018

Farská púť do Banskej Štiavnice

Nazbieralo sa nás nakoniec rovných 20 bratov a sestier, 4 na poslednú chvíľu odriekli z rôznych, zväčša zdravotných dôvodov. Ako čert nechcel, vyšlo nám to na samý prvý deň jesene. Ešte včera slnko, nádherne – dnes ráno zamračené, dážď, vietor. O 7:00 sme autobusom odchádzali, o 8:45 sme boli na našej prvej zastávke, Starom zámku v Štiavnici. Prezreli sme si expozíciu Kalvária v exile a potom ešte pochodili po ostatných voľne prístupných expozíciách Zámku, vrátane veže a obrovského zvona. O 10:15 asi sme prešli cez cestu a pozreli si Banskoštiavnický pohyblivý Betlehem. Potom sme navštívili „Nemecký“ kostol Nanebovzatia Panny Márie, tohto času farský, kde nám brat farár Ľudovit Frindt ukázal a vysvetlil symboliku nového oltára a ambónu a povedal niečo o jeho histórii. Potom nám brat skaut Maťo „Filo“ Dudák otvoril aj „Slovenský“ kostol sv. Kataríny Alexandrijskej. Nasledovala hodinka obedňajšej prestávky, kto chcel, tam sa najedol – a chlapi neodolali síce krátkej, ale predsa návšteve miestneho pivovaru ERB a jedinečnej ponuke ich pív. O 13:00 sme už boli v Banskom skanzene, kde sme sfárali do štôlne Bartolomej a takmer dve hodiny sme v podzemí nasávali atmosféru rudného baníctva. Bolo 15:06, keď sme sa dostali von a plnou parou sa vybrali k vyvrcholeniu dňa, na Banskoštiavnickú Kalváriu, kde nás už čakali bratia a sestry z Banskej Štiavnice, ktorí sa k nám pripojili na krížovej ceste, ktorá má zastavenia svojské, odlišné od dnes bežne zaužívaných, ale na druhej strane vzácne biblické. Počasie už od návštevy Betlehema bolo lepšie, dážď ustal, teraz dokonca na chvíľku slnko preblesklo. Nakoniec, už o 17:00, sme púť zakončili sv. omšou v Dolnom „slovenskom“ kostole Kalvárie (Horný kostol je „nemecký“). Po omši bolo malé agapé z koláčikov, ktoré bratia a sestry zo Štiavnice pripravili a doniesli. Potom ešte kávička, čajík, kofolka v Návštevníckom centre – a už len cesta domov. O 20:00 sme boli doma a zhodli sme sa, že deň sa nadmieru vydaril. Bohu vďaka!

15. 9. 2018

Večerná pizza v altánku

Po dlhom čase bola pizza pec znova rozkúrená a naša mládež si tam zorganizovala úplne skvelú pizza párty. Super!

1. až 6. 7. 2018

Letný tábor na Škutovkách

Aj tento rok sa ho deti z našej farnosti zúčastnili. A, ako každýnrok, aj tento rok dopadol dobre, páčil sa,... čo k tomu dodať, že? Vďaka všetkým organizátorom, obzvlášť Milanovi Smičkovi a Martinovi Žalmanovi, ktorí boli dušou celej akcie.

24. 6. 2018

Svätopeterský guláš

Zo srdca ďakujem všetkým Vám, ktorí ste toto fantastické popoludnie pre nás pripravili a aj všetkým, ktorí ste naň prišli a s ktorými sme mohli ja a Vy všetci prežiť spoločne atmosféru priateľstva a družnosti, ako sa na Cirkev a farnosť patrí... A na prvom mieste vďaka nášmu Bohu! Počasie aj predpoveď boli na dnes beznádejné. A trak sme - ako sa na deti patrí - skromne a pokorne poprosili nášho Boha p kúsok pekného času - a Pán odpovedal. Najprv v Necpaloch: presne na konci omše dážď ustal, slnko vyšlo, vyniesli sme stoly pred kostol a pochutnali si na koláčikoch a dobrôtkach, ktoré naše sestry pre nás s láskou pripravili. A keď sme skončili - nebo sa zatiahlo a prišiel dážď, nie nejaké poprchanie, ale fakt dážď. Pršalo, keď som prišiel do Petra. Pršalo počas varenia. Pršalo na začiatku úvodnej pobožnosti. Potom prestalo. Na minútu presne. Vyšli sme z kostola - a vonku presvitalo slnko. Počasie vydržalo, presne do konca. A keď sme skončili - lejak sa vrátil, pršalo a keď toto píšem, stále prší... No, nie je náš Boh úžasný? :-) Robiť veci s Ním znamená byť pripravený na Jeho prekvapenia - a Jeho lásku i prajnosť.

13. 5. 2018

Prvé sväté prijímanie

Dnes zložili krstný sľub a prihlásili sa ku Kristovi aj do Katolíckej Cirkvi jedenásti mladí bratia a sestry: Jakub BUDISKÝ, Lea ČILLOVÁ, Šimon ĎANOVSKÝ, Juraj JAVOR, Nina KURÁKOVÁ, Richard LABÁNEK, Tomáš METELKA, Alexandra OBUCHOVÁ, Filip PEŤKO, Peter POLAKOVIČ (z Jaslovských Bohuníc) a Marián TOMAŠÁK Prvý raz sme slávili tak, že sv. spoveď nebola deň predtým, ale bola súčasťou samotného slávenia. Počas nej sa spievali litánie ku všetkým svätým, ktorými sa spoločenstvo v kostole modlilo za týchto našich nových bratov a sestry. Myslím, že to bolo pekné a dobré.

9. 5. 2018

Parkovacia plocha

Keďže prvé sv. prijímanie sa blížilo, bratia Mirko Kolenčík a Stanko Hazda podľa projektu Ivetky Kolenčíkovej položili zatrávňovacie rohože na trávnik vedľa kostola. V stredu predtým bratia z Modlitieb otcov rozvozili zem, ktorú potom Mirko so Stankom zhutnili a následne na ňu trávu posiali a rohože rozložili a upevnili. Prvý raz sme naostro zaťažili novú parkovaciu plochu pri 1. sv. prijímaní, pojala v praxi sedem áut, ešte sa o jedno parkovacie miesto rozšíri.

2. 5. 2018

Modlitby matiek aj v Belej

Celkom pekne sa nám darí so spoločenstvami modlitby matiek. V Turčianskom Petre to vyzerá, že možno časom sa súčasné spoločenstvo rozdelí na dve menšie, pretože už počet presiahne mieru pre jedno stretko. Okrem toho nám vzniklo spoločenstvo aj v Belej, po prvých dvoch stretnutiach to vyzerá tiež celkom optimisticky. Boh nech požehná toto dielo a dopraje mu vzrast!

23. 2. 2018

Potáborové stretko

Je skvelé, že deti a mládež, ktoré boli spolu na tábore ASSISI, sa stále stretávajú, raz za čas... Tento raz to bola príprava na mládežnícku krížovú cestu v pôsotnom období. A potom, ke´d bolo nacvičené, kopec zábavy a dobrej nálady.

21. - 23. 2. 2018

"Rodinné rekolekcie"

... čiže stretnutie rodín, ktoré užívajú naše rodinné "katechézky" a doma sa spoločne modlia a uvažujú o nich. No, žiadna sláva, žiaden zázrak... Je to dané aj tým, že bratia a sestry, ktorí chápu potrebu spoločenstva, už z minulosti sú zaangažovaní v Dome modlitby a v KJK. Plus to, že na filiálkach je možnosť pastorácie v tomto smere pre diaľku výrazne obmedzená. Do tretice, kultúra zvykového kresťanstva podobným veciam neveľmi rozumie - v minulosti (a zrejme aj dnes) mnohí na to stále pozerajú ako na niečo medzi fanatizmom a sektárčením. Ale na druhej strane - fungujú a nezanikli. A to je zase dobré a nádejné.

V Belej aj v Necpaloch to bolo zhruba rovnaké, ako minule. V Petre nakoniec nebolo zo stretka nič, pretože (porov. vyššie) brat Milan zvolal na ten deň úplne nečakane potáborové stretko detí. Aj keď neboli naplánovaní, bolo ich omnoho viac (na rekolekciu to vyzeralo tak zhruba na troch ľudí)... a tak sme nakoniec uprednostnili ich. A "rodinné" stretko si potom môžeme dodatočne urobiť v utorok... Štatisticky vzaté: V kostole si v súčasnosti preberá katechézky asi: v TP do 8, v BD do 7 a v NCP do 8 ľudí, spolu zhruba 23 rodín. Z internetu si ich stiahne postupne aj okolo 50 ľudí, hoci určite zďaleka nie všetko z našej farnosti. Tak zhruba tak…

18. 2. 2018

Modlitby matiek s národnou a diecéznymi koordinátorkami MM

 Zišlo sa napodiv celkom dosť matiek, na naše pomery (aj keď dve sestry boli z Kláštora pod Znievom). spolu s národnou koordinátrokou MM „mamou Jankou“ a diecéznymi koordinátorkami, mamami Alickou a Terezkou. Celé to zorganizovala Ivetka Kolenčíková, ktorá v tejto chvíli vedie toto malé spoločenstvo. Vďaka nej vlastne akoby vstalo zmŕtvych, pretože kvôli konfliktom a rozbrojom vo farnosti sa pred nejakým rokom de facto úplne rozpadlo. Boh jej za to požehnaj! Po modlitbe ešte všetci prišli na chvíľu na faru, kde už potom bola káva, čaj, voda, koláčiky, pizzové kolieska a podobné laskomíny. Bolo to pekné stretnutie a veľké vzájomné povzbudenie.

5. 2. 2018

Kňazská rekolekcia v našej farnosti

V čase netradičnom – nie vo štvrtok – kvôli návšteve pani účtovníčky z BÚ BB. O 11:00 bola sv. omša, po nej prednáška o sociálnom rozmere evanjelizácie. Diskusia o tom, prečo nám evanjelizácia nefunguje. Zrejme preto, že nefungujú samotné farnosti a tak neplnia funkciu miesta, kde sú ľudia, ktorí prijali zvesť o Kristovi, prijímaní a nefunguje v nich ani proces kresťanskej iniciácie… Nasledoval obed, ktorý zabezpečil (skvelo) br. Jeidnák z CZŠ v Martine a potom už, o 14:00, veci mzdové a účtovnícke. Všetkým, ktorí sa na nej podielľali, veľká vďaka!

28. 1. 2018

Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, 4. časť

Posledné dejstvo našej "Ekumenickej rely" bola modlitebňa bratov a sestier z Evanjelického cirkevného zboru Necpaly v Žabokrekoch. Hoci sme tesne predtým mali sv. omše, predsa sa nás nazbieral veľmi slušný počet. Modlitebňa bola fakt plno-plná. Kázal brat farár Miloš Pikala, liturgoval brat farár Belo Húska. Po službách Božích nasledovalo agapé - o čo stiesnenejšie pomery, o to bohatsšie a štedrejšie. A tak - spolu s túžbou aj častejšie sa takto spoločne stretnúť - sme nakoniec ukončili tohtoročný Týždeň. Myslím, že Pán bol s nami a Božia milosť nás v tom sprevádzala.

23. 1. 2018

Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, 3. časť

Tak dnes sme boli zase my, katolíci, na službách Božích v ECAV Božom chráme v Príbovciach. Liturgovala Zuzka Szabóová, brat farár Miloš som kázal – dokonca zhora, z „kancľa“. Celkom zaujímavá skúsenosť. Bolo nás v chráme, katolíkov, možno dokonca o čosi viac, než bratov a sestier evanjelikov, čo ma potešilo. Po službách Božích sme potom ešte hodinku posedeli pri čaji a koláčikoch v zborovej miestnosti. Brat Milan z bratom farárom Marekom išli pozrieť „býčkov“ a miestne hospodárstvo, zvyšní farári klábosil o teológii, o rozdieloch v štruktúre našich cirkví a nakoniec sme si zaspomínali aj na Mirka Klimanta, ľudia sa medzi sebou zhovárali, pojedali, popíjali (čaj, samozrejme) v peknej atmosfére blízkosti a priateľstva. Proste, krásny ekumenický večer!

22. 1. 2018

Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, 2. časť

Bratia a sestry z Evanlelického a. v. cirkevného zboru v Príbovciach navštívili dnes sv. omšu v Turčianskom Petre. Kázal brat farár Marek Szabó o tom, že dnes už nie je doba na to, aby sme sa sektársky delili, ale aby sme jednotne a spoločne vydávali svedectvo svetu o Pánovi Ježišovi Kristovi. A že dnes aby nás niekto počúval, keď vravíme o Kristovi, najprv v nás musí vidieť priateľa, ktorému dôveruje. Nakoniec bolo po omši na fare malé agapé. Vďaka našim šikovným sestričkám sme mali záľahu fašiangových šišiek, chutné koláčiky, jednohubky aj chlebíčky... Všetkým vďaka! Krásny, príjemným bratsko-sesterský večer!

18. 1. 2018

Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, 1. časť

Bratia a sestry z Evanlelického a. v. cirkevného zboru v Necpaloch navštívili sv. omšu v Necpaloch. Vonku bola hrozná fujavica, naváľalo snehu, ale aj tak prišlo celkom slušne (na tunajšie pomery) aj bratov evanjelikov zo Žabokrekov, Belej aj Necpal, aj našich katolíkov z tých istých dedín aj z Petra. Kázal brat farár Belo Húska o tom, že vieru nemôžeme len tak niekde mať a iden odložiť, ale je to niečo, čo alebo máme vždy a všade, alebo nemáme vôbec. Že musí byť činná v skutkoch a v láske. A že si ju máme pripomínať tak, ako Židia remienkami a mezuzami – napríklad v podobe magnetiek na chladničke a tak (u nás to praktizujeme vari od počiatku kresťanstva v podobe obrazov, krížikov a sôch v našich domácnostiach, takže nám to bolo niečo veľmi blízke a povedomé). Nakoniec bolo po omši malé agapé – no, malé nebolo. Bratia a sestry priniesli toľkú záľahu koláčikov, slaného pečivka, jednohubiek,… k tomu vínea, čaj, čipsy,… Boli sme od piatej (kedy omša začala) až do siedmej večer. Úplne super!

18. 1. 2018

"Presvetľovanie" stromov na Belej okolo kostola

No, v skutočnosti celkom masový výrub stromov, ktoré nielen clonili slnko (čím vlhla fasáda kostola), ale koreňovým systémom narušovali ohradný múr, ihličie zanášalo rýny kostola (ďalšie vlhnutie a poškodzovanie fasády), ani susedia tým neboli nadšení… Tak sa do toho pustil brat Martin Žalman z Necpal – a teda, výkon ako sa patrí. Teraz už len spracovať a odviezť drevnú hmotu, ale inak čo malo ísť dole, je dole. Aj napriek snehu a blížiacej sa fujavici (tá prišla ale až po druhej hodine poobede, našťastie).

6. až 7. 1. 2018

Trojkráľová koleda 2018

Tento rok sme dali rekord, na koledu sa prihlásilo 27 rodín a domácností. V Petre nám nejako pochoreli miništranti, tak som chodil len so Samkom Sochuľákom, v Belej už tradične Lukáš Blahušiak a v Necpaloch boli hneď traja: Dávid Hojo a bratia Grlákovci. Oba dni boli peknou reťazou milých stretnutí s bratmi a sestrami farníkmi. Všetkým, ktorí ste nás prijali a podelili sa s nami o radosť z Narodeného Pána, ďakujeme!

3. až 4. 1. 2018

Chata pre Dobronovinárov

Ako formu ocenenia a odmeny pre mladých, ktorí sa zapojili do Dobrej noviny, zorganizoval pre nich Milan Smiček dvojdňový pobyt na chate pri Sklenom v dňoch 3. a 4. januára. Chata vraj dopadla celkom dobre, len akosi prechorení sa z nej vrátili (čo ovplyvnilo aj následné koledy). Ale pochvaľovali si, tak super.

31. 12. 2017

Ďakovný akatist

Tento rok vyšiel Silvester na Nedeľu Sv. Rodiny. Sv. omše boli doobeda ako v nedeľu bývajú. O 14:30 sme sa potom všetci, ktorí cítili vďaku Bohu a chceli a mohli prísť Bohu za všetko poďakovať (spolu 15 bratov a sestier, dokonca aj z Belej a z Necpal!!! To tu ešte nebolo!) zhromaždili v kostole a ako farnosť sme sa s uplynulým rokom rozlúčili spevom krásneho Ďakovného akatistu. Bohu vďaka za všetko!

26. 12. 2017

Dobrá novina...

... obletela aj našu farnosť. Zúčastnilo sa jej 15 bratov a sestier, obletela 16 domácností a vykoledovala na Bohumilé diela 330,-€. Všetkým veľká vďaka!

17. 12. 2017

Predvianočná kapustnica

Bola po sv. omši o 11:00 v sále OÚ v Turčianskom Petre. . Ľudí, že sme museli stoly pridávať, rozdalo sa (podľa počtu minutých misiek) 79 porcií kapustnice, k tomu varené víno, kofola, pivko (nealkoholické, samozrejme), koláčiky od našich skvelých farníčiek, fúra ľudí aj z filiálok… Krása! Kapustnica, navarená Jožkom Bakaričom a varené vínko uvarené Mirkom Kolenčíkom boli úplne super! K tomu hudba, vianočná výzdoba (vďaka veľká sestre Ivetke Kolenčíkovej a spol.)... Je krásne, keď sa aspoň z času na čas takto pohtomade stretne rodina farnosti, inak roztratená po ôsmych obciach. A ešte sme stihli pocvičiť na kolednícku akciu Dobrá novina a vyzbierať 308,-€ na podporu Constantina Mubandu, ktorého si naša farnosť na diaľku adoptovala a iné charitatívne aktivity.

14. 12. 2017

"Prístrešie"

Po prvý raz sme túto formu duchovnej obnovy ponúkli aj našej farnosti. Nakoniec sa do nej zapojilo 7 rodín. Nie je to žiaden zázrak, ale zase ani úplný neúspech. Dve rodiny prijali touto formou Spasiteľa dvakrát, aby sme tak vyplnili všetkých deväť dní. Pre všetkých, ktorí sa zúčastnili, to bola veľmi pekná skúsenosť, ako o tom aj sami dosvedčili. O rok zase... :-)

10. 12. 2017

Z popoludňajšej pobožnosti...

Modlili sme sa nádherný akatist k Presvätej Bohorodičke. Zišlo sa nás sedem - šesť sestričiek a jeden braček. A dve rómske dievčatká odvedľa. Do kostola nechodia, o Pánu Bohu toho nevedia v podstate nič, nábožensky nežijú - pretože doma im to nemá kto odovzdať a farnosť je v tomto smere nefunkčná, neschopná tieto deti zachytitť a priviesť k Bohu, neexistuje u nás žiaden mechanizmus, žiadne spoločenstvo, žiadna rodina, ktorá by sa ich ujala a sprostredkovala im zážitok Cirkvi a zážitok života s Bohom a niečoho odlišného od toho, čo inak sami doma prežívajú... - a tak, keď niekedy do kostola zablúdia, tak sa stretnú zvyčajne s napomenutím "Buďte ticho" a... a tým to aj zvyčajne skončí a oni sa potom zase potíšku vytratia von. Ale dnes s nami obe deti boli celú pobožnosť, dokonca sa snažili nejaký čas s nami spievať modlitby - a jedna zo sestier sa ich ujala a ukazovala im v spevníčku čo a ako a kedy spievať - potom to vzdali, ale ostali až do konca, vzadu, potichúčky... Pri takejto skúsenosti je zaťažko nespomenúť si na dva výroky Ježiša Krista: "Veru, hovorím vám: Mýtnici a neviestky vás predchádzajú do Božieho kráľovstva" (Mt 21,31 SSV) - keď koľkí z nás, ktorí Krista poznáme, máme zaťažko prísť sa spoločne modliť, ale oni prišli a boli celý čas s nami! A potom tá druhá, ktorá ma desí: "Sami ste nevošli, a tým, čo chceli vojsť, ste zabránili..." (Lk 11,52 SSV). A tak, vďaka týmto dvom deťom, nabrala dnes naša popoludňajšia skúsenosť ešte jeden, nečakaný, ale isto od Boha mocný moment. Kiežby nám bol na spásu a nie na odsúdenie...!

10. 12. 2017

Sv. Mikuláš 2017

Dnes sme pri všetkých sv. omšiach v závere po požehnaní robili Mikuláša. Osádka bola super: Jeden Mikuláš, jeden anjel, jeden šofér,… a jeden čert, ktorý v polovici predstavenia vpadol do kostola a začal deti navádzať na to, aby si vzali balíčky od neho, že sú vraj lepšie. Ale úha, kto si vzal, len uhlie v nich našiel! Nakoniec Mikuláš spolu s deťmi čerta vyhnali a Mikuláš – keď deťom znova vysvetlil, že Diablovi veriť nemajú, že on ich nakoniec vždy oklame – rozdal už tie „správne“ mikulášske balíčky, plné sladkostí a ovocia. Veľká vďaka spoločenstvám Modlitby matiek (nakúpili a pobalili 60 balíčkov) a Modlitby otcov (v závere pomohli a dodali Mikuláša). Pre deti to bolo asi riadne prekvapko (nič sme vopred neprezradili, veď v nedeľu aj tak je každý poriadny katolík v kostole, že? – ak nebol, jeho chyba… :-)) Odozva medzi ľuďmi vyzerala tiež dobre – na omši, ale aj po nej na fb stránke. Vraj ... "mala som pocit, že to bol najviac vydarený Mikuláš" Tak to už hej. Ešte raz veľká vďaka všetkým!

5. 12. 2017

Rorátne sv. omše 2017

V utorok ráno sme znova po roku slávili rorátnu sv. omšu – prvú z troch, ktoré tento advent vychádzajú. Kostol bol osvetlený iba svetlom sviec…: Bez zazvonanie kňaz zišiel pred oltár a modlili sme sa Anjel Pána. Potom sme spievali – ako responzóriový žalm – hymnus „Roste, nebesia!“ a po ňom začala sv. omša. Po omši sme pozvali všetkých na faru na malé raňajky – bábovka, vianočka, masielko, lekvárik, kakauko, čajíček,… A potom, kto ešte chcel, sme si hneď spravili tohtotýždňové „rodinné stretko“ u nás, na fare. Ane sme nezbadali ako bolo deväť hodín, keď sme sa rozchádzali. Super. Krásne. Takto nejako vyzerá cirkevné spoločenstvo. Raz, keď budeme veľkí, bude to isto fungovať naplno aj tu… :-)

3. 12. 2017

Prvá adventná popoludňajšia pobožnosť 2017

S adventom zase prichádzajú na program aj také mimoriadne, neobvyklé, slávnostné popoludňajšie pobožnosti s modlitbou (spevom) akatistov. Tento rok nám vyšli len dve použiteľné nedele. Dnes sme spievali Akatist k životodarnému Duchu Svätému, bez ktorého by Vianoc veru nebolo. Išli sme naostro, bez nácviku – a aj bez spevákov. Trúfli sme si – a dali sme to, aj keď to znamenalo, že ako farár som odspieval okrem svojho aj všetky ostatné časti spolu s ľuďmi. Ale Pán bol pri mne, nezachrípol som, hlas mi nepreskočil, hrdlo nevyschlo… a tak sme oslávili Pána aj týmto spôsobom. Budúcu nedeľu zaspievame najstarší a najznámejší akatis k Presvätej Bohorodičke. Inak, pobožnosti sa ustálili – nielen tieto adventné – na tom čísle zhruba päť, sedem, osem bratov a sestier… no dobre: sestier. Ale Pán Boh zaplať aj za toto! Ak modlitba jedného často zázraky dosiahne, verím, že aj táto spoločná modlitba a príhovory nie sú márne. Dnes zasievame, raz – niekto – bude žať. Len nech ten čas raz príde.

25. 10. 2017

Chlapské stretko

V stredu večer spoločenstvo Modlitby otcov zorganizovalo ďalšie „chlapské stretko“ na fare. Vyhlásili sme ho v kostoloch, ale v tomto smere sa prekvapenie nekonalo a okrem bratov z Modlitieb nikto iný medzi nás nezavítal. Spoločne sme si pozreli pôsobivý film Mela Gibsna Hacksaw Ridge – zrodenie hrdinu. Film s hlbokou myšlienkou a silným príbehom, ktorý prinajmenšom poukázal na tri veci: • VERIŤ znamená KONAŤ a ŽIŤ to, čomu veríme – bez ohľadu na reakcie okolia: v rodine, v manželstve, v armáde, pred súdom, vo väzení, bitý svojimi či na bojisku uprostred nepriateľov… Ak tak nie je, nie je to viera, len akási mienka, či názor. • Csikszentmihályi hovorí o AUTOTELICKOM ŽIVOTE – a presne o tom život veriaceho človeka je: Nerobíme veci preto, že sú príjemné, žiadané, odmeňované či oslavované, ani sa im nevyhýbame preto, že sú ťažké, namáhavé, nákladné či svetom odsudzované, ale preto, že sme sami vo viere usúdili, že je správne takto konať. A odmenou je nám potom práve samo ono konanie, správnosť, dobro, svätosť… • HRDINSTVO neznamená dokázať veľké vec. Znamená, jedno po druhom, vec za vecou, krok za krokom, nie viac než práve tu a práve teraz, vykonať to, čo treba. A ak to človek robí, krok za krokom, sústavne – časom sa to nazbiera a ani my sami akosi nedokážeme uveriť, že sme dokázali až tak veľa… Vďaka všetkým za niečo pod zub: korbáčiky, slimáčiky, čipsy a od farárovej mamičky Fraštackú špecialitu. Krásny večer, taký chlapský, kresťanský…

1. 10. 2017

DUMANIE 2 HLASOVANIE

Začali sme ju dnes, v nedeľu, pri sv. omšiach. Do kostolov sme dali anketové lístky, aby z toho množstva návrhov, podnetov, myšlienok a tak vybrali farníci tie, ktoré sa im javia ako najpotrebnejšie a najužitočnejšie pre to, aby naša farnosť stále viac dorastala do tej vízie, ktorú nám predstavuje Kristus Ježiš cez svoju Nevestu, Cirkev. Od budúcej nedele začne zber vyplnených lístkov a potrvá to celý október. No a potom príde čas na sformulovanie záverečného dokumentu – a to už bude práca aj pre farské rady a tak. Znie to úžasne, takto na papieri. Uvidíme, aká bude realita… :-)

22. 9. 2017

INVENTÚRA

... alebo prvé poprázdninové stretko mladých...: 3 sestry a 1 brat, rozhodnutie založiť mládežnícku farskú bunku, raz do mesiaca stretko na fare s programom P18. Sľubné. A vyskúšali sme prvý raz spojenie 5.1 s 3D. Farské kino funguje už naplno a na jednotku!

3. 9. 2017

Pastiersky list KBS k blahorečeniu Božieho služobníka dona Titusa Zemana

Zaujalo v ňom (okrem iného) jedno hodnotenie a jedna výzva:

HODNOTENIE: "Ľudia dnes nechcú robiť kroky, ktoré zaväzujú na celý život. Mnohým sa zdajú náročné, niektorí ich dokonca vyhlasujú za prekonané, či zbytočné. Chceme radšej všetko, čo sa ponúka, rad-radom vyskúšať. Ideálne s možnosťou vrátiť, odstúpiť od zmluvy, nič neriskovať. Vidíme okolo seba neochotu sľúbiť manželskú vernosť, aj obavu zasvätiť sa večnými sľubmi, či natrvalo prijať kňazskú službu. Za tým všetkým je ale hlboko ukrytá rovnaká príčina: nedostatok našej viery v Božiu prítomnosť, Božiu pomoc a Božiu prozreteľnosť." - dobre sa prejavilo aj v reakcii farnosti na ponuku formácie akolytov zo strany BÚ BB: neprihlásil sa nikto. Bol by to totiž istý záväzok - záväzok absolvovať formáciu, záväzok nejakej tej služby vo farnosti... A bolo by to aj čosi, vnímané mnohými ako niečo "navyše". Načo? Načo, keď sa stačí pomodliť, ísť do kostola a nikoho nezabiť či neokradnúť, ako si to mnohí myslia? A práve sem smeruje aj výzva pastierskeho listu:

VÝZVA: "Prestať túžiť po cieľoch, ktoré nás presahujú, práve to znamená ísť skutočne do rizika. Do rizika, že zakrpatieme a nepohneme sa z miesta. V duchu slov Svätého Otca Františka je don Zeman výzvou pre všetkých, čo len „polihujú na gauči", aby vstali a nabrali odvahu k vyšším cieľom."

Uvažovali sme o tom, že urobíme zájazd na blahorečenie do Bratislavy, ale záujem bol presne 0 ľudí, tak sa pripojíme koncom septembra aspoň na diaľku.

2. 9. 2017

Potáborové stretnutie

Brat Milan Smiček zorganizoval na dnes poobedie malé potáborové stretnutie. Vonku v altánku - len škoda, že práve včera aksi skončilo leto a dnes už veru studený vietor priťahoval a horúco nebolo ani čírou náhodou. O to viac potešil ohník, opekané špekáčiky a fotografie z tábora na Chate ASSSISI, ktoré osviežili spomienky a napomohli vy mysli zaletieť ešte raz, k tým pekným, slnečným a teplým dňom, keď prázdniny ešte len začínali a vzduch voňal prísľubmi.

27. 8. 2017

Začali sme program RODINNÉ SPOLOČENSTVO

Program spočíva v tom, že sa rodina raz cez týždeň spoločne zíde, aby sa modlila, počúvala Božie slovo, uvažovala o ňom, diskutovala… a tým napomáhala tomu, aby bola, ako domáca cirkev, skutočne zhromaždená okolo Krista. Dúfame, že časom to prerastie do stretiek rodín – a to už sú vlastne oné farské bunky, na ktorých vzniku pracujeme. Samozrejme, kto je zvyknutý stretať sa takto už teraz, nech sa už teraz takto stretá, to je výborné. A kto už je v nejakom hnutí, nech si len adaptuje katechézu do jeho stretnutia. Túto nedeľu sme to teda v kázni vysvetlili – aj to, že podľa pána biskupa  bežná bohoslužba má byť prispôsobená „najslabšej ovečke v stáde“  a teda „zrelšie témy“ a vyučovanie (katechézu) presunieme práve do týchto katechéziek v rodinách. A že teda aj jednotlivci, ktorí chcú (ale nemôžu sa z akýchkoľvek dôvodov stretnúť ako rodina, či spoločenstvo) sa môžu prihlásiť na odber. Súčasne budú, samozrejme, tieto katechézky k dispozícii aj na nete. Časom – možno raz za šesť týždňov – potom urobíme cez týždeň aj omšu špeciálne pre tieto rodiny s následným posedením na fare, diskusiou o týchto veciach a tak… V nedeľu sme teda dali do kostolov tlačivo – a prihlásilo sa v Petre 13 rodín/ľudí (aj keď dve miesta sú pochybné a vyzerajú skôr na pestvá detí), v Belej 5 a v Necpaloch tiež 5. Spolu teda 23. Budúcu nedeľu im už pripravíme prvú katechézku + úvodný list + zalaminovanú kartičku s možným priebehom stretnutia a s možným znením modlitby za farnosť. Pán nech toto dielo požehná a vedie! Amen!

Viac na stránke Rodinných spoločenstiev farnosti

20. 8. 2017

Nový chodník ku kostolu v Belej-Duliciach

Tak vďaka inšpirácii, iniciatíve a drine Ferka Krajču, ale aj ďalších farníkov aj z Koštian, nielen z Belej, sa do týždňa podarilo úplne vymeniť chodník pred kostolom v Belej-Duliciach. Ten starý, z betónových štvorcov, už bol nielen krivý, ale počas dažďov a hlavne odmäku sa na ňom tvorili epické mláky. To by už malo byť minulosťou. Veľká vďaka všetkým, ktorí ruku k dielu priložili!

9. 7. 2017

Prvá nedeľná popoludňajšia pobožnosť

Dnes o druhej v kostole. Zišli sme sa presne piati: farár, Ištyri sestry-farníčky a Pán Ježiš v Eucharistii. Modlili sme sa spoločne litánie a modlitby za posvätenie farnosti. V duchu si hovorím, že začiatky sú vždy malé (do poslednej chvíle to vyzeralo, že možno dokonca budem sám... :-)) – alebo či nakoniec si ešte raz nepoviem, že to bol ten veľký začiatok? Ale je to modlitba. Aj keby som sa modlil sám, aj tak to robiť budem. A je na Pánovi, aby konal a v pravý čas ľudskými srdcami hýbal. Amen.

V nasledovné týždne sme sa potom držali viac-menej stále na tomto čísle šesť. Program pobožností sa tiež časom utriasol na nasledovnom: Vyloženie Najsvätejšie Sviatosti, modlitba posvätného čítania z liturgie hodín, príhovory na úmysly, ktorú ľudia hádžu do krabičiek (po prvý raz sme sa modlili na konkrétne úmysly 30. 7. a že ich bolo! Fúra. Aspoň desať, najmenej. Ale nádej, že ak ľudia dajú úmysel, tak sa aj prídu pomodliť, za veru veľmi nenaplnila. Škoda. Je to fakt zvláštne. Veľa vysvetlí fakt, že sme roztratení aj po Trebostove a Trnove a Košťanoch, dokonca Žabokrekoch, ale zďaleka nie všetko. Mnohí žijú tu, dokonca bezprostredne v susedstve a... nič. OK, dobre, aj inde ľudia na pobožnosti chodia málo, takže asi by sme sa diviť nemali. Ale tu je to obzvlášť vidno – a vzhľadom na takpovediac „rodinné“ podmienky farnosti by človek v kútiku duše predsa len trochu viac dúfal... ), potom Korunka Božieho milosrdenstva a nakoniec eucharistické požehnanie.

5. 7. 2017

Zasvätenie sa Božskému Srdcu Ježišovmu a Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie

Na 100-té výročie slávnych fatimských zjavení a zázrakov, na 70-te výročie obdobného zasvätenia, vykonaného biskupmi Slovenska v roku 1947, sme sa aj v našej farnosti pridali k modlitbe zasvätenia a zverenia sa, ktorú v mene celého národa konali na národnej cyrilometodskej púti v Nitre - a to konkrétne formou pobožnosti pred eucharistickým Pánom Ježišom v závere farskej svätej omše.

Teraz pôjde už len o to naplniť toto naše zasvätenie aj "obsahom", ako ho vysvetľuje pastiersky list otcov biskupov k tejto udalosti:

"Týmto spôsobom vstupujeme do Máriinej viery; rozhodujeme sa pre konanie všetkého „s Máriou, v Márii a pre Máriu, aby sme to dokonalejšie robili cez Ježiša, v Ježišovi a pre Ježiša“. Tak sa môžeme stať ľuďmi, ktorí sa nechajú zasiahnuť v srdci a budeme sa najskôr pýtať: „Čo máme robiť?“ (Sk 2, 37), aby sme porozumeli odpovedi, ktorá vystupuje z hlbín Ježišovho Srdca: „Poďte ku mne všetci... Učte sa odo mňa“ (Mt 11, 28-29).Znamená to, že prvenstvo v našom živote budú mať Božie hodnoty a naše svedomie formované v tomto duchu bude pre nás kritériom našej činnosti. Preto naše zasvätenie sa Bohu a Panne Márii nie je formalita, ale uvedomelé prijatie Ježišových hodnôt do nášho života. Zasvätenie je ako kadidlo: cítiť jeho vôňu, len vtedy, keď sa vloží na rozžeravené uhlie, ktoré horí v našom srdci odhodlanom na ochotnú službu a obetu."

2. až 8. 7. 2017

Farský detský tábor na Chate ASSISI na Štiavnických Baniach

Jedenásť detí a štyria vedúci z našej farnosti a sedem detí z iných farností strávilo celý týždeň na chate, patriacej farnosti Banská Štiavnica. Iniciátorom tábora a aj jeho hlavným organizátorom bol Milan Smiček. Tábor sa páčil, boli aj v kostole na Štiavnických Baniach (na Cyrila a Metoda) na svätej omši. Spolu s nimi boli v tom istom čase na chate aj sokoliari (akcia miestnej ZŠ), tak o to väčší zážitok. No a inak klasika: opekačky, hry na ihrisku aj v lese a na okolí,... Modlitba... Veľká vďaka všetkým, ktorí sa na tábore podieľali!

2. 7. 2017

Titul farského kostola

Sv. omšu o 9:45 celebroval brat generálny vikár Mons. Branislav Koppal, inak rodák z Martina a s koreňmi v Necpaloch. Po sv. omši sme sa potom aj s členmi farských rád, FER aj FPR, presunuli na Ranč Žabokreky na príjemné posedenie s obedom. Bola to jednak príležitosť pre členov rád aj takto sa stretnúť s otcom vikárom, ktorý je "druhým Ja" diecézneho biskupa, jednak je to aj prejav úcty a vďaky ich členom za službu, ktorou farnosti slúžia.

25. 6. 2017

Svätopeterský guláš 2017

Dnes sme spoločne pobožnosťou a potom aj takto, záhradnou slávnosťou, oslávili tituly všetkých troch našich kostolov. Guláš bol skvelý, fúra koláčikov, k tomu voda, kávička, radler a Birell a džúsik a vínea… :-) Moravanka a bližšie neidentifikovaná hudba od našich mladých sestier…  Veľká vďaka Jožkovi Bakaričovi za uvarenie gulášu. Mundierovcom a Bakaričovcom za celkový servis, spolu s mladými Smičkovie dcérami… :-) - dúfam, že som na nikoho nezabudol. Vďaka všetkým miništrantom, ktorí ponosili lavice a stoly a postavili altánky. Veľmi potešili bratia a sestry z filiálok, ktorí prišli vo veľkom počte a aj s veľkou radosťou. Prišiel aj predchodca Mirko Klimant a starostovia z Necpal a Petra a starostka zo Žabokriek. Dokonca sa cestou zastavili aj bratia a sestry z farnosti v Banskej Štiavnici, s ktorou nás toho v tejto chvíli nejedna vec spája... :-)  Bolo to naozaj jedno pekné, rodinné stretnutie, sedeli sme až do vari aj šiestej večer. Ešte raz všetkým bratom a sestrám vďaka!

25. 6. 2017

Titul filiálneho kostola v Necpaloch

Oslávili sme ho v rodinnej atmosférte Necpal, ktorá je tejto filiálke taká vlastná. A po omši bolo skvelé agapé, pohostenie stvorené rukami našich zlatých farníčiek. Všetkým veľká vďaka!

18. 6. 2017

„Božie Telo“ a titul kostola v Belej-Duliciach

V Belej pre zmenu štrajkovalo počasie. Ráno (omša bola v Petre presunutá na 7:30) bola zima ako niekedy v októbri, slabo pršalo, vietor fičal... Do omše v Belej sa počasie stále tvárilo nejasne, dážď síce ustal, ale oblaky sa hnali nebom a vietor moc nepoľavil. Farníci sa preto rozhodli, že aj procesia bude len vnútri kostola. Priznám sa, nevedel som si to v tom malom kostolíku veľmi predstaviť, ale podarilo sa to všetko naaranžovať tak, že výsledok bol pekný a dôstojný. Ferko Krajča ukážkovo potiahol spev, deti sypali kvietky, kadidlo dymilo ako v Compostelle... Veľká vďaka všetkým, ktorí slávenie pripravili!

15. 6. 2017

"Božie Telo" vo farnosti

V Turčianskom Petre  sme  oslávili túto slávnosť znova procesiou okolo kostola. Vyrobili sme k tomu druhú sadu „čiel“ k "oltárikom" (pretože tá minuloročná je na Belej a tam už aj ostane). Ako áno, ako nie, obidve sestry organistky boli akosi zaneprázdnené a tak sme slávnosť slávili bez organu. A zvládli sme to, aj spev. Veľká vďaka spevákom a speváčkam! Počasie prialo, bola to naozaj pekná slávnosť, aspoň myslím... :-)

13. 6. 2017

100-té výročie II. fatimského zjavenia

Vyšlo to na utorok a tak sme ho aj dnes slávili v Turčianskom Petre. Sestra Anka Daneková prišla ešter v nedeľu po sv. omši na farskom fóre s myšlienkou, že by sme ho spojili s modlitbou Večeradla. A tak ešte obvolala a poobchádzala bratov a sestry z ružencových spoločenstiev a dnes sme sa zišli v kostole o 17:00 a modlili sme sa spoločne večeradlo. Potom bola sv. omša s veľmi príhodným textom "vy ste svetlo svetal soľ zeme". V závere sv. omše sme si znova krátko, slovami sestry Lucie, pripomenuli udalosti dnešného dňa spred 100 rokov, modlili sme sa o pomoc k panne Márii a obnovili zasvätenie našej farnosti jej materinskej láske a ochrane. Nakoniec bol sviečkový sprievod okolo kostola a v kostole modlitba na úmysel sv. otca a záverečné požehnanie. Bolo to pekné, milé, rodinné a bezprostredné, plné radosti z Krista, ktorý nás obdaroval veľmými a krásnymi vecami a je našim Svetlom aj uprostred temna našich dní.

7. 6. 2017

Malá duchovná obnova spoločenstva Modlitby otcov

Dnes večer sa spoločenstvo otcov zišlo na fare na takej malej duchovnej obnove s názvom "VIKING - KATOLÍK". Pozreli sme si film Vikingovia s Antioniom Banderasom (13th Warrior), ktorý, možno sa to nezdá, ale je takmer dokonalou alegóriou kresťanského života. No a do tejto alegórie sme sa ponorili, aby sme objavili dnes akoby stratenú "chlapskú" dimenziu kresťanstva a duchovného života. No a popri tom sme ešte stihli prediskutovať dianie vo svete a pochutnať si na tom takom správnom chlapskom agapé: klobáska, slaninka, tlačenka,... :-) Myslím, že to bol veľmi pekný večer, prežitý v jednom zo spoločenstiev farnosti.

4. 6. 2017

Koniec Veľkej farskej ankety

Dnes sme zozbierali výsledky posledného kola Veľkej farskej ankety. Celkove anketa vyplavila na povrch to, čo podľa svedectva farníkov ale aj kňazov-predchodcov, vo farnosti bolo už roky, desiatky rokov, minimálne od ščias otca biskupa Baláža keď tu ešte bol farárom, ale zrejme je to ešte staršieho dáta - hovorím teraz o obci a farnosti Turčiansky Peter, filiálky týmto, zdá sa, postihnuté nie sú (aspoň nie až tak) - ale vždy akosi pochované pod kultivovanou pózou "presudokomunity", ako tento stav nazýva M. Scott Peck. Teraz to všetko vybublalo na povrch - spolu so zdesením mnohých farníkov, pretože sa zdalo, akoby sa tieto veci náhle zjavili, keď nikdy predtým tu neboli. Peckovská etapa "chaosu" tak pôsobí ako rana päsťou. Alebo ako vred, ktorý pukol a celý svoj nevábny obsah vylial von. Prichádza čas, aby sme sa začali posúvať smerom k tretej etape budovania spoločenstva a tou je "prázdnota". Tak to volá Scott Peck. V kresťanstve sa jej už stáročia a tisícročia hovorí starými dobrými osvedčenými pojmami "pokánie", "obrátenie", "zomretie sebe" a "zmena myslenia". Podmienkou je, samozrejme, uznanie svojho hriechu, svojej hriešnosti. Ukazuje sa, že pre mnohých ľudí vo farnosti je toto problém a zo všetkých síl hľadajú nejakého "obetného baránka" a "fackovacieho panáka", na ktorého by mohli zviesť vinu za toto všetko, čím táto farnosť trpí a tým si uchrániť svoj imidž dobrých a zbožných katolíkov, ktorí samozrejme nič také ako pokánie či obrátenie nepotrebujú... a tak raz sú na vine "tí druhí" z farnosti, inokedy zase "farár" a tak... Bude to chcieť obrovskú odvahu od celého spoločenstva farnosti, od úplne všetkých, aby sme s pokorou a s duchom pokánia prijali svoj hriech v celej jeho ohavnej ošklivosti. A potom sa konečne aj na nás budú môcť splni a naplniť slová Krista, ktorý hovorí: "Neprišiel som volať spravodlivých, ale hriešnikov, aby sa kajali" (Lk 5,32 SSV). Kiež by sme už čím skôr aj my, v našej farnosti, mohli byť Kristom povolaní k Životu! Amen!

3. 6. 2017

Piata prvá sobota na Turičnú vigíliu

Tento rok sa nám stretla piata prvá sobota s vigíliou slávnosti Zoslania Ducha Svätého. O 19:30 sme sa tak modlili spoločne radostný ruženec.

Potom sme o 20:00 slávili predĺženú vigíliu so štyrmi „prvými“ čítaniami a spojenú s rannými chválami. V kostole nás bolo, plus-mínus, dvadsaťpäť. V kázni sme rozjímali o tom, ako sa počatie Krista z Ducha v Máriinom tele akoby zopakovalo počatím-zrodením Krista z Ducha Svätého v tele učeníkov, z ktorých sa tak stalo Telo Cirkvi, Telo Kristovo. A o tom, že radostný ruženec môže byť trak aj pre nás návodom, jeho tajomstvá, ako prijať Ducha Svätého a byť Ním včlenení do Tela Kristovho, Cirkvi.

Po vigílii nasledovala až do polnoci adorácia. O 22:00 bola prvá pobožnosť, ktorú som si pripravil ja. Bola to časť novény od Vojtecha Kodeta, litánie k Duchu Svätému a k tomu tri piesne s halfplaybackom, ktorý nás podržal. O 23:00 sme si pustili Bartimeja od Petra Milenkiho upraveného tak, aby nás držal aspoň 20 minút v Ježišovej modlitbe a v úvode, kým to malo formu piesne, tak sa na prednú stenu kostola z chóru premietalo video s témou adorácie, taký klip. Nakoniec o 24:00 sme sa pomodlili posvätné čítanie zo Slávnosti zoslania Ducha Svätého. A medzitým ešte dievčatá zaspievali naživo pár meditatívnych piesní á lá Koinonia Ján Krstiteľ, tak pekne, spontánne. Ťahaly vlastne aj omšu, vigíliu aj nedeľnú, lebo ani jedna organistka v tento veľký deň nemohla... Spolu sme tak prežili päť nádherných hodín modlitby a Božej prítomnosti a veľkej radosti, ktoré ubehli ako voda... A, zvláštne, niektorí ľudia na omšu neprišli, prišli až po jej skončení na adoráciu, na tú prvú... Ale vďaka aj za to... :-)

28. 5. 2017

Jarný termín 1. sv. prijímania

Dnes, po predchádzajúcej svätej spovedi, zložili krstný sľub, prihlásili sa ku katolíckej viere a Katolíckej Cirkvi prvé tri deti z tých, ktoré sa v našej farnosti pripravujú: ADAM CINGEL z Necpal; MARTIN SABAČÁK z Trebostova; PETER ŠKULA zo Žabokrekov. Na znak toho dnes po prvý raz naplno slávili liturgiu svätej omše aj so svojim prvým svätým prijímaním, aby sa tak stále viac zjednocovali s Kristom, v ktorého vieru vyznali a ktorého učeníkmi a nasledovníkmi sa dnes rozhodli stať. V homílii boli zverení do starostlivosti farského spoločenstva. Začína sa totiž ich pokrstový katechumenát a ten sa zavŕši sviatosťou birmovania a pripraviť mladých ľudí na ňu je, ako učí Matka Cirkev, „v najvyššej miere úlohou Božieho ľudu“.

Ďakujeme všetkým, ktorí ste ruku k dielu priložili pri tejto dnešnej slávnosti, na väčšiu česť a slávu Božiu a na úžitok všetkého Božieho ľudu v našej farnosti. Obzvlášť "anjelom strážnym" - dievčatám, ktoré bdeli nad našimi prvoprijímajúcimi deťmi, miništrantom, ktorí včera obetavo nacvičovali a dnes asistovali, spevákom a obzvlášť bratovi organistovi Ferkovi Krajčovi, ktorý obetavo vypomohol, keď všetky naše organistky z rôznych dôvodov dnes hrať nemohli. A samozrejme sestrám, ktoré pripravili a veľmi pekne vyzdobili náš farský kostol. Ešte raz vďaka!

14. 5. 2017

Výsledky z druhej ankety

V Turčianskom Petre skrývaný konflikt a roztrieštenosť vystupuje na povrch v celej svojej ošklivej nahote. Filiálky - klídek a pohoda... :-) Ale aj napriek tomu všetkému sa zase objavilo niekoľko veľmi zaujímavých a konštruktívnych podnetov. Duch vanie a to je dobré...

7. 5. 2017

Prvé výsledky z prvej ankety

Tak, dnes tu máme výsledky z prvej ankety, týkajúcej sa farnosti ako miesta, kde prežívame "prvenstvo povolania ku svätosti".

Rozdali sme zhruba 150 anketových lístkov, vrátilo 36 vyplnených anketových lístkov, to je rovných 24%. Nie zlé, viac, než sme predpokladali... Je to veľmi zaujímavé čítanie, ľudia boli veľmi úprimní a často aj veľmi podnetní. Všetkým, ktorí sa zapojili, zo srdca ako farnosť ďakujeme!

A tu sú zhrnuté všetky odpovede - ak niektorá náhodou chýba, dajte vedieť, pohľadáme, chybička sa mohla objaviť... :-)

30. 4. 2017

Dnes sme naštartovali „farskú synodu“…

Tak si to pracovne môžeme nazvať. Cieľom je, aby sme ako farnosť, ako spoločenstvo, reflektovali to, čo sme spoznali v pôste prostredníctvom Christifideles laici a hľadali konkrétny spôsob, ako to uviesť do praxe ako farnosť, nielen ako jednotlivci. Zatiaľ je moja predstava zhruba takáto:

 • Najprv 5 ankiet, vždy jedna na nedeľu, zameraných na jednotlivé kritériá cirkevnosti Jána Pavla II.   Výsledky priebežne zverejäovať na farskej stránke.

 • Na farských fórach a v piatky po omši na fare možnosť diskusie.

 • Potom spracovvať všetky námety a zistenia a pripomienky, za účasti angažovaných farníkov, FPR a tak,… a skúsiť dať dokopy niečo ako nstrumentum laboris.

 • Potom ho ešte široko prediskutovať a dať mu finálnu podobu.

 • Nakoniec predložiť biskupovi ako pastierovi miestnej cirkvi – aby po jeho odobrení mohol tento dokument slúžiť ako Pastoračný a evanjelizačný plán našej farnosti.

Hneď po omši bolo po dlhom čase akčné farské fórum, na ktorom sa veci vydiskutovali od srdca, nahlas a bez obalu… :-) Ale, verím, že k všeobecnému prospechu. Bez komunikácie communio fungovať nemôže. A teda aká je, taká je, ak je to komunikácia, je to dobré znamenie.

13. 4. 2017

Zelený štvrtok

Dnes sme v kostole privítali nové, biskupom posvätené oleje. Umývali sme nohy po vzore Krista. Slávili sme Eucharistiu tak ako vtedy vo Večeradle - tak i to isté, tú jednu-jedinú Obetu... A potom sme Ježiša preniesli do "Getseman" na bočnom svätostánku.

Po omši sme s miništrantmi v sakristii preberali zajtrajšiu liturgiu. Potrebovali sme ešte svietniky od bočného svätostánku, ale zdalo sa mi rušivé ísť a brať ich odtiaľ, kým sa ľudia modlia a adorujú a sprevádzajú Krista v "Getsemanoch". A potom, vyšli sme von - a kaplnka prázdna, nikto neadoruje, už sa chystal "Boží hrob"... Všetci boli preč. Akoby Ježišovo "To nemôžete ani hodinu bdieť so mnou?" zapadla kamsi do prázdna tak, ako kedysi pred 2000 rokmi u apoštolov. Ako sa rozpamätávam, tak sa rozpamätávam, vždy boli ľudia, ktorí ešte ostali adorovať Krista, ostali ešte po liturgii v modlitbe. A tu - nič. Nič. Zvláštne. A isto výrečné. Akoby až demonštratívne dané najavo: "Tak, splnili sme si, čo sme mali, fajront, padáme..." Je to zvláštne... Pane, pomôž nám, prosím, milovať Ťa a zotrvávať s Tebou. Zmiluje sa nad nami. Amen.

  

2. 4. 2017

Druhá z troch pôstnych popoludňajších pobožností

Dnes o tretej sme mali druhú z troch pôstnych popoludňajších pobožností. Znova malá hŕstka, ale plná radosti a oslavy Pána. Spievali sme Kajúcny akatist, vhodná to príprava na slávenie veľkonočnej spovede, ktorá bude už túto sobotu. Bolo to pozvanie nielen k uznaniu svojich hriechov, ale aj k ich spoznaniu - veď sám akatist a jeho modlitby sa ukázali byť súčasne aj spytovaním svedomia, keď nemilosrdne odhaľovali náš hriech, na našu spásu a naše uzdravenie. A v myšlienkach sme zalietali k veľkým predkom, k Danielovi a k Nehemiášovi, ktorí v dávnych časoch predstupovali pred Pána, svojho Boha, v mene a zastúpení celého Izraela, vyznávali hriech Izraela a konali pokánie v zastúpení celého národa. A tak dnes aj my, ich menší nasledovníci, sme sa modlili nielen za seba, ale aj za bratov a sestry, ktorí medzi nami z najrôznejších dôvodov neboli, niektorí lebo nemohli, iní lebo nechceli... a aj za všetkých ľudí, aby sme tak nielen sebe, ale všetkým vyprosovali milosť Božieho dotyku, onen "blesk" milosti, ktorá osvieti i očistí súčasne.

  

26. 3. 2017

Prvá z troch pôstnych popoludňajších pobožností

Dnes o tretej sme mali prvú z troch pôstnych popoludňajších pobožností. Bola nás hŕstka, tých, ktorí prišli, aby sa spoločne modlili nielen za seba, ale aj za farnosť. Vlastne okrem spevákov asi len tri sestričky, z toho dve  filiálky v Belej. O to vácnejšie, že prišli - v čase, keď mnohí iní, bývajúci často len kúsok od kostola, nemajú chuť ani vôľu modliťsa a zápasiť o spásu seba aj iných... Spievali sme spoločne akatist k trpiacej Bohorodičke. Má odlišnú melódiu ako tie ostatné. Dokázali sme to, zvládli sme ho. A mali sme možnosť aj vďaka tomu všetkému prežiť ho možno ešte o čosi hlbšie. Ako Ježiš vtedy v Getsemanoch. Dookola stovky táboriacich a prespávajúcich pútnikov... samozrejme Jedenásti a učeníci... a predsa sám, tak kruto sám a opusteným samojediný v okamihu zápasu, v ktorom išlo o nás, o nás, ktorí sme Ho opustili! Kdeže by sme sa s Ním mohli porovnávať! Ale niečo z toho sme predsa okúsili, malý kúsoček: tú opustenosť, opustenosť ľudí, ktorí sa modlia za farnosť, za druhých - a pritom ostávajú tými druhými opustení, pritom vidia, že tí druhí sami nestoja o to byť Kristom zachránení... a tak s každým zvolaním "Raduj sa!" sme v sebe pociťovali radosť. Nie z toho, že sme tu boli sami a stratení, ale z toho, že sme sa aspoň trošku, máličko, mohli pripodobniť Spasiteľovi v Jeho strašnej opustenosti Getseman... Veľká vďaka všetkým, ktorí prišli a ktorí necúvli v tomto duchovnom zápase. Boh vám žehnaj. A o týždeň... o týždeň pokračujeme v ďalšom kole!

  

5. 3. 2017

Pôstna duchovná obnova našej farnosti

Podobne ako v advente, aj v pôste sme počnúc 1.pôstnou nedeľou rozbehli spoločnú duchovnú obnovu a to takto:

 • Podkladom je nám apoštolská exhortácia blahej pamäti sv. Jána Pavla II., Christifideles laici, ktorú od pondelka 6. 3. čítame podľa rozpisu každý doma na pokračovanie;

 • Na omšiach v stredu (Necpaly), vo štvrtok (Belá-Dulice) a v piatok (Turčiansky Peter) sa venujeme v krátkosti témam, ktoré cez ten-ktorý týždeň čítame. V Petre je možnosť po omši zájsť na faru a pokračovať v debate a uvažovaní o daných témach.

 • V nedele pri svätých omšiach rozoberáme "kritériá katolíckosti" z kapitoly 30 vo svetle čítaní danej nedele: dnes primát povolania ku svätosti; a potom postupne prijímanie a odovzdávanie viery, commúnio, angažovanosť vo svete a apoštolát.

 • Posledné tri nedele budú aj popoludňajšie pobožnosti, znova so spevom akatistov: akatist k Bolestnej Matke Spolutrpiteľke, potom o týždeň kajúcny akatist (to je nedeľa pred sv. spoveďou) a na kvetnú nedeľu aaktist ku Kristovým strastiam.

 • Posledných deväť dní pred sv. spoveďou sa budeme modliť, znova v rodinách, novénu ako prípravu na sviatosť pokánia.

  

10. 2. 2017

Farská fašiangová veselica

No, priznám sa, ako farár, že som neveril, že by sme to ešte tento rok stíhli. Ale stalo sa. Skvelý tím obetavých organizátorov dal dokopy úplne fantastickú zábavu. Ako za ranokresťanských čias: po svätej omši sme sa zišli v kultúrnej sále OÚ Turčiansky Peter, kde každý z účastníkov doniesol naozaj štedro a bohato čo bolo treba do pohostenia. Stoly sa doslova prehýbali pod množstvom dobr§tok, ktoré by nikdy žiadna firma nedokázala v takej rozmanitosti a kvalite pripraviť. takže keď dorazila "polnočná pizza", už ani pomaly nebolo síl ju zjesť - a žo bola dobrá! K tomu skvelá muzika, tanec, stretania a rozhovory (prišiel aj Paľko Lojan a s ním parta štiavničanov a legendárna štiavnická štrúdľa od Anky Chovanovej, nech ju Pán živí!), originálne nápady organizátorov ("ruža pre manželku" napríklad), nápaditý program... Čas letel, ani sme nevedeli ako... Ešte raz veľká vďaka všetkým, ktorí sa obetavo pričinili o tento nádherný večeronoc... :-)

  

4. 2. 2017

Prvá prvá sobota

Túto sobotu večer sme po prvý raz v tomto roku spoločne slávili v kostole prvú sobotu. začali sme adoráciou pol hodiny pred sv. omšou, počas nej sa bratia a sestry z ružencových spoločenstiev modlili ruženec a bola možnosť pristúpiť ku sviatosti pokánia. Cez sv. omšu sme potom spoločne rozjímali nad ružencom: ku komu sa ním vlastne modlíme, ako je to s ružencom počas adorácie, prečo sú jeho "tajomstvá" dôležité, prečo ich opakovať po každom zdravase a prečo desať krát to isté, i ako nás môže ruženec vyniesť na vskutku mystickú rovinu kontemplatívnej modlitby. Na pomery farnosti bolo ľudí vcelku hojne. Tak o mesiac zase...

  

6 až 8. 1. 2017

Trojkráľová koleda

Počas piatku, soboty a nedele sme požehnávali domy a navštevovali rodiny v našej farnosti. Spolu sme v Turčianskom Petre a Košťanoch nad Turcom navštívili 8 rodín, v Belej-Duliciach a Žabokrekoch tri rodiny a v Necpaloch 9 rodín. Všetkým vďaka za pekné stretnutia a požehnaný čas, ktorý sme spolu mohli stráviť v teple Vašich domovov!

  

1. 1. 2017

Pastiersky list k 100-mu výročiu Fatimských zjavení Panny Márie

Niekoľkokrát v ňom otcovia biskupi zdôraznili SVÄTOSŤ:

"V tomto pastierskom liste si chceme pripomenúť najmä duchovné prostriedky, ktoré nám umožňujú dobre žiť pred Bohom, čiže byť svätými."

"Lucia potom vravela, že aj keď sa Mária zjavuje v rôznych podobách, vždy si želá to, čo dobrá Matka – pomáhať ľuďom kráčať cestou svätosti. Panna Mária naliehavo žiadala, aby sa všetci polepšili..."

"Posolstvo Matky Božej Fatimskej je plné materinskej lásky. Ukazuje ľudstvu cestu, ako kráčať k svätosti. Iba pokánie je jedinou cestou k morálnej náprave."

K tejto výzve nám v roku 2017 odporúčajú aj vhodné prostriedky a nástroje:

"Panna Mária zároveň priblížila duchovné prostriedky, ktoré napomáhajú polepšeniu človeka i sveta. Sú to najmä: svätá spoveď a sväté prijímanie počas prvých sobôt v mesiaci; modlitba svätého ruženca a rozjímanie nad ružencovými tajomstvami s úmyslom odčiniť urážky, ktorými ľudia urážajú Pána Boha a Nepoškvrnené Srdce Panny Márie."

Výzva k svätosti (a jej pochopenie) a výzva využiť na to konkrétne nástroje je dobrým programom pre našu farnosť na rok 2017. Ovocie tohto programu je potom tiež zjavné: "Drahí bratia a sestry, slávime Nový rok a vianočnú dobu, v ktorej sme dostali ďalšiu veľkú ponuku – cestou osobného pokánia môžeme prispieť k lepšiemu životu. Nebojme sa v nasledujúcom roku používať osvedčené duchovné prostriedky ponúkané Pannou Máriou. Jej materinská starostlivosť o nás i jej nebeský príhovor je zárukou nášho budúceho životného úspechu." - a to vrátane toho najväčšieho a tým je Večný Život.

Tu nájdete úplný text listu!

  

26. 12. 2016

Dobrá novina


Prvý raz aj v našej farnosti bola kolednícka akcia DOBRÁ NOVINA, z iniciatívy brata Milana Smičeka s rodinou. Zapojila sa mládež, miništranti a do Vianoc, aj keď bolo málo času, stihli nacvičiť koledovanie a ponúknuť tak túto akciu našej farnosti už tento rok.

Clekovo bratia a sestry z našej farnosti prispeli sumou ... €

  

18. 12. 2016

Farská (pred)vianočná kapustnica


Tento rok sme namiesto tzradičného vianočného bazáru robili farskú kapustnicu, v priestoroch OÚ Turčiansky Peter. Vďaka bratovi Bakaričovi sme si pochutnávali na skvelej kapustničke, ale bolo to aj o koláčikoch, s ktorými sa podelili naše farské sestričky - ale najviac zo všetkého o príjemnom stretnutí bratov a sestier zo všetkých obcí našej farnosti, o skvelej atmosfére,... až brat farár takmer zmeškal spovedanie v dekanáte :-) a keď odchádzal, spoločenstvo ešte stále ďalej spolu zotrvávalo. Veľká vďaka všetkým organizátorom, ktorí to zvládli naozaj nádherne!

  

27. 11 až 17. 12. 2016

Adventná duchovná obnova farnosti


Bola to spoločná farská príprava na slávenie pokánia v našej farnosti:

 • tématické kázne v nedele na dve kľúčové témy a to viera a láska;

 • tri nedeľňajšie popoludňajšie pobožnosti so spevom akatistu - k Životodarnému Duchu, k Preväteje Bohorodičke a nakoniec Požehnania rodín;

 • novéna, ktorú sme sa modlili v rodinách posledných deväť dní pred spoločnou spoveďou;

 • a v "spovedné doobedie" znova v domovoch modlitba a spytovanie svedomia podľa schémy zo známeho diela "Ruský pútnik".

 • Nakoniec v sobotu poobede kajúcna pobožnosť (v istej forme po prvý raz aj na filiálkach) a potom sviatosť zmierenia, vysluhovaná kňazmi nášho dekanátu.

  

29. 11. 2015

Pastiersky list k mimoriadnemu Svätému roku milosrdenstva

Zaujalo...:


Nám nech je východiskom postoj Ježiša Krista: Kristus vyzýva byť milosrdnými a ponúka svoj príklad. Ježiš milosrdenstvo dáva i vyžaduje.

V tomto svätom roku otvára Cirkev svoje srdce i tým, ktorí žijú na najrozličnejších perifériách sveta, ktorí sú značne zranení, ktorí nemajú hlas, alebo ich hlas sa oslabil alebo  zamĺkol pre  ľahostajnosť  bohatých národov. Cirkev sa cíti povolaná liečiť tieto zranenia olejom útechy a obviazať balzamom milosrdenstva. Chce, aby sa ponuka odpustenia dostala k  všetkým, nevynímajúc ani zločinecké skupiny, ani páchateľov a komplicov korupcie. Aj tieto skupiny sú pozvané obrátiť sa, zanechať doterajší  štýl života a podriadiť sa spravodlivosti.

Nech sa každé spoločenstvo, každá farnosť, škola, hnutie a združenie, kde sú kresťania, stane oázou Božieho milosrdenstva a miestom ľudského prijatia.

 • Povzbudzujeme k dennej modlitbe korunky Božieho milosrdenstva v rodinách i farnostiach o 15. hodine. Modlitba sa môže konať i večer, a to v spoločenstve viacerých rodín.

 • Do každej rodiny nech sa dostane  obraz Božieho milosrdenstva v rámci putovania vo farnosti alebo v niekoľkých rodinách, aby už v tomto dome zostal natrvalo.

 • Spoločne i osobne si možno vykonať púť do kostolov Božieho milosrdenstva alebo do kostolov, ktoré budú v diecézach vyznačené na získavanie odpustkov svätého roka.

 • Jeden deň v mesiaci venujme výhradne téme a modlitbe v rámci úcty Božieho  milosrdenstva.

 • Povzbudzujeme ku konaniu skutkov telesného a duchovného milosrdenstva, aby sa nikto v našej blízkosti necítil neprijatý, osamotený a bez lásky. K týmto aktivitám prizývajme všetkých, od najmenších po najstarších.

 • Nech každý muž a každá žena prejavuje skutky milosrdenstva voči každému dieťaťu i dospievajúcemu, zdravému i chorému, a nech s dôverou a bez prestania opakuje: „Rozpomeň sa, Pane, na svoje zľutovanie a na svoje milosrdenstvo, ktoré trvá od vekov“ (Ž 25, 6). Takto sa najlepšie pripravíme na druhý Pánov príchod, keď príde ako Sudca súdiť všetky národy (porov. Mt 25, 31n).

Tu nájdete úplný text listu!

  

27. 9. 2015

"K základom kresťanstva"

Pri všetkých nedeľných sv. omšiach sme začali cyklus kázní, ktorých cieľom je znovu si osviežiť samotné princípy a fungovanie kresťanstva. Postupne, nedeľu za nedeľou, sa budeme venovať témam, ktoré možno mlčky považujeme za niečo, čomu samozrejme rozumieme, a pritom práve v tých najzákladnejších veciach sa často objavuje nepochopenie a neporozumenie. Možno tento cyklus pomôže aspoň trochu tieto problémy odstrániť.

Tu nájdete archív týchto tém!

  

20. 9. 2015

Pochod za život 2015

Aj zopár bratov a sestier z našej farnosti sa zúčastnilo na Pochode za život 2015 v Bratislave, kde sa na podporu života zišlo možno až 85 000 ľudí. Poteší, že sme boli pri tom. Zarmúti, že len tak skromne a že spoločenská angažovanosť, podľa sv. Jána Pavla II. jeden zo základných znakov katolíka a katolicizmu, je pre nás väčšinou ešte stále dosť cudzia. je to pre nás znak, že aj v tomto smere máme na sebe dosť čo pracovať!

  

6. 9. 2015

Zbierka BOJ PROTI HLADU.

Dnes sa aj naša farnosť vo všetkých svojich troch kostoloch zapojila do zbierky BOJ PROTI HLADU.

Celoslovenskú verejnú zbierku BOJ PROTI HLADU organizuje Vincentská rodina Slovenska: Misijná spoločnosť sv. Vincenta de Paul (lazaristi), Spoločnosť Dcér kresťanskej lásky sv. Vince nta de Paul (sestry vincentky), Kongregácia Milosrdných sestier sv. Vincenta (Satmárky) a ich vetva Rodina Nepoškvrnenej, Združenie Mariánskej mládeže, Národné združenie Spolkov kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul Slovensko, Spolok sv. Vincenta de Paul, Depaul Slovensko n.o., Združenie zázračnej medaily. Zbierka je zameraná na pomoc misii chudobným na Haiti, kde pôsobí komunita sestier sv. Vincenta de Paul, medzi nimi pôsobila aj slovenská sestra Anna Cigánpalová.

Bratia a sestry z našej farnosti prispeli nasledovne: Belá-Dulice 138,50€; Necpaly 88€; Turčiansky Peter 303€ + 50Kč.
Všetkým zo srdca ďakujeme!

 

16. a 17. 7. 2015

 

Návšteva skautského tábora 45. zboru Posledného spojenectva na Rakši

So štyrmi odvážnymi miništrantmi z Necpal sa brat farár vybral na návštevu skautského tábora na Rakši. Miništranti si na jeden deň aj čosi vyskúšali niečo zo skautského života, ktorý ich súčasne nadchol i zmoril... Tak uvidíme, možno sa niečo podobné aj v našej farnosti vari uchytí, ktovi...? :-)

Fotografie

45. zbor Posledného spojenectva

3. 7. 2015

Nový farár farnosti Turčiansky Peter

Dnes večer pri sv. omši vo farskom kostole v Turčianskom Petre kánonickým obradom prevzal správu farnosti nový farár, Mgr. Miloš Pikala. Týmto okamihom mu súčasne skončil úrad farára farnosti Banská Štiavnica, v ktorej pôsobil sedem rokov od roku 2008. Predtým sedem rokov pôsobil na predmestí Banskej Štiavnice, vo farnosti Štefultov a ešte predtým, od roku 1997 do roku 2001 vo farnosti Veľké Zálužie pri Nitre. Predtým bol kaplánom v Trnave-Meste a v Šuranoch, ako diakon krátko pôsobil na arcibiskupskom úrade v Trnave a vo farnosti Piešťany.

 

Staršie záznamy sú k dispozícii v papierovej podobe na farskom úrade.